KUD „Okićka trešnja“ Stankovo

Podno drevnog Okić-grada rastu nježne i po ljepoti opjevane u cijelom svijetu-trešnje. Ali to nisu obične trešnje nego posebne i po ljepoti i slatkoći, koje rastu i rode samo u tom dijelu svijeta. Stoga su naši stručnjaci i političari odlučili zaštititi ih i dati im posebno mjesto na ljestvici biljaka u Lijepoj Našoj. U Okiću raste i kukurjek, veprina, božikovina, i još deseci biljaka koji su isto tako zaštićeni da ne nestanu s ovog svijeta. Ali, Okić se diči i ljepotom nošnji i običaja koje polako nestaju i zaboravljaju se. Stoga je nekolicina okićkih muževa i žena odlučila 2001. godine osnovati kulturno-umjetničko društvo kojem bi zadaća bila upravo od zaborava otrgnuti ljepotu nošnji, pjesama, plesova i običaja okićkog kraja.

Uz sav trud na rekonstrukciji nošnji i običaja, u KUD-u se pjevalo i plesalo i ljepotu pjesama i plesova okićkog kraja prenosilo diljem svijeta.

Neprocjenjivo je iskustvo za Okićance bio nastup na Adventu u Salzburgu 2008. godine. Tijekom jednosatnog programa na glavnom trgu,zahvaljujući ozvučenju, cijelim gradom odzvanjali su predivni taktovi hrvatskih božićnih pjesama.
Ništa manje veličanstveno nije bilo niti u Boki kotorskoj gdje je KUD nastupio 2010. godine povodom 1200. godine donošenja moći Sv. Tripuna u Kotor. Bila je velika čast pjevati svečanu misu u Crkvi sv. Tripuna,koju je predvodio monsinjor Ilija Janjić.
Bosanski Hrvati bili su oduševljeni nastupom KUD-a “Okićka trešnja” u Zenici 2011. godine.
KUD “Okićka trešnja” nastupao je 2012. u Slovačkoj,a 2015. u Austriji,u poznatom nacionalnom svetištu Alltoting, gdje su pjevali svetu misu, a nakon toga na glavnom trgu izveli plesnu točku na oduševljenje brojnih Bavaraca i gostiju svetišta.
KUD “Okićka trešnja” nastupao je u nekoliko navrata u Padovi.
Kruna nastupa i prezentacije Okića bio je nastup pred Svetim Ocem 2016. godine. U prepunoj dvorani 6000 posjetitelja iz cijelog svijeta, a povrh svega Sveti Otac Papa, slušali su nekoliko hrvatskih narodnih pjesama i na kraju “Ave Mariju” na hrvatskom. Okićka narodna nošnja ponosno se “šepurila” Rimom na radost brojnih turista koji su se željeli poslikati s tom ljepotom.
Već deset godina KUD “Okićka trešnja” dio je Zagrebačkog vremeplova gdje brojnim zagrepčanima i turistima pokazuje okićku tradiciju nošenja trešanja na Dolac, što je tijekom teških godina, kada su muški bili u ratu, bio jedini prihod mnogim okićkim obiteljima.
KUD “Okićka trešnja” nastupa i na smotrama diljem Hrvatske i kao gosti bratskih društava. Tako su bili u Moravicama, Daruvaru, Zaprešiću i mnogim drugim gradovima i selima u Hrvatskoj.

Kroz pjevačku sekciju čuvaju napjeve okićkog kraja,za nastupe diljem Hrvatske i inozemstva uvježbavaju plesove,a za svoj gušt i da malo razvesele okićance, kroz dramsku sekciju od zaborava nastoje otrgnuti običaje i smiješne dogodovštine svojih djeda i baka-DA SE NE ZABORAVI.