Kroz pola stoljeća postojanja jaskanskim kazališnim daskama prodefilirao je izniman broj stanovnika Jastrebarskog koji su, svaki na svoj način, u kazalište utkali dio sebe, dio svog vremena, dio svoje osobnosti i kreativnosti. Svjesni povijesti i značaja našeg kazališta, mlada i uigrana skupina entuzijasta koja danas vodi Gradsko kazalište Jastrebarsko, iz godine u godinu trudi se dodatno podići ljestvicu uspješnog rada. Činjenica da se radi o osobama koji su svoje prve korake na pozornici napravili još u osnovnoj školi, zaljubili se u kazališni amaterizam i stekli punoljetni staž u ovoj udruzi, darujući svoje slobodno vrijeme i svoje talente kako bi, na potpuno volonterskoj bazi, obogatili kulturnu ponudu grada Jastrebarskog daje dodatan motiv mladima da se aktivno uključe u rad kazališta i za koje provodimo niz višegodišnjih projekata. U svom radu, Gradsko kazalište Jastrebarsko uspješno surađuje s drugim amaterskim kazalištima, udrugama, školama, ustanovama i institucijama i baš zahvaljujući tome tijekom godine provodimo niz kazališnih, ali i kulturno-umjetničkih projekata od iznimnog značaja za lokalnu, regionalnu, ali i državnu razinu.
Gradsko kazalište Jastrebarsko veliku pažnju pridaje radu s djecom i mladima. U tu je svrhu 2006. godine pokrenut, a 2019. godine obnovljen projekt „Mala škola glume“, kojim se nastoji približiti svijet kazališta osnovnoškolskom uzrastu. Nakon tog projekta uslijedio je još zahtjevniji, organizacija dramskih radionica za učenike srednjih škola i studente. Dramske radionice provode se kontinuirano od 2013. godine te su se pokazale kao odlična platforma za stjecanje samopouzdanja i dojmljivog javnog nastupa, dok su konačan rezultat usvojenog na radionicama nove predstave.
Prepoznajući vrijednost ulaganja u mlade, Gradsko kazalište Jastrebarsko pokrenulo je 2013. godine još jedan projekt, organizaciju festivala „Život i smijeh“. Ovaj kazališni festival postao je svojevrsni kulturni brand grada Jastrebarskog. Bogat festivalski program svake godine uključuje niz sadržaja, od natječaja za najbolju fotografiju na zadanu festivalsku temu, izložbe najboljih fotografija, nastupa najpoznatijih stand up komičara iz Hrvatske i inozemstva, predstava za djecu, nagrađivanih predstava amaterskih kazališta i predstava profesionalnih kazališnih kuća. Festival ima i socijalnu komponentu, budući se prikupljenim financijskim sredstvima stipendiraju daroviti učenici slabijeg imovinskog stanja. Zahvaljujući prihodima festivala, Gradsko kazalište Jastrebarsko do sada je stipendiralo jedanaestero srednjoškolaca. Festivalski programi proteklih su pet godina organizirani na 10 različitih lokacija u gradu, ukupno je izvedeno 30 predstava/stand up nastupa, a koje je vidjelo više od 5500 gledatelja.
U proteklim godinama u kazalištu je odigrano više od 50 naslova hrvatskih i stranih autora. S velikim su uspjehom igrane predstave na pozornicama diljem Hrvatske, ali i na gostovanjima u inozemstvu. Rezultati našeg kvalitetnog rada su brojne državne, županijske i gradske nagrade. Na kazališnim festivalima i smotrama osvojena su nagrade za najbolje predstave te glumačka, redateljska, scenografska, kostimografska i glazbena priznanja.
Iz svega navedenog, vidljiva je važnost koju Gradsko kazalište Jastrebarsko ima u svojoj sredini, ali i kako angažman mlade skupine ljudi koja danas vodi udrugu, prelazi granice grada Jastrebarskog, istovremeno promičući kulturu bavljenja amaterizmom među građanima, jačajući osjećaj društvene i međugeneracijske solidarnosti i odgovornosti te pronoseći ime svoga grada diljem Republike Hrvatske, ali i u inozemstvu.